نحوه خشک کردن انجیر

نحوه خشک کردن انجیر در این متن توضیح داده شده است. انجیر سرشار از مواد معدنی مغذی شامل آهن، کلسیم و پتاسیم است. میزان فیبر در انجیر از میوه‌ها یا سبزیجات دیگر بیشتر است. انجیر میان وعده سالمی است که سدیم، کلسترول و چربی ندارد.به دلیل خواص بسیار انجیر در ادامه نحوه خشک کردن انجیر را توضیح خواهیم داد.

با خشک کردن درست انجیر می‌توانید مواد مغذی و شیرینی اش را تا ماه‌ها حفظ کنید. انجیر جایگزین خوبی برای قند است. چند روش برای خشک کردن انجیر وجود دارد . نحوه خشک كردن انجير در مكان هاى متعدد و با روش هاى مختلفى صورت مى گيرد. انجير تازه داراى آب زيادى است و آب موجود در ميوه به رشد موجودات زنده كمک مى كند ، با گذشت زمان ميوه فاسد مى شود به همین خاطر  روش هاى مختلفى براى نگهدارى ميوه براى طولانى مدت وجود دارد. يكى از اين روش ها استفاده از سردخانه ها مى باشد كه اين روش زياد كاربردى نيست .از ديگر روش ها براى نگهدارى بلند مدت ،خشک كردن است.

نحوه خشک کردن انجیر

نحوه خشک کردن انجیر

خشک كردن انجير با نور خورشيد

اگر شرايط و محيط لازم براى خشك كردن انجير داريد، مى توانيد از طريق نور خورشيد و به وسيله جريان هوا ميوه ها را خشک كنيد. انجير هاى رسيده را با آب بشوييد تا تميز شوند  و سپس انجير را از وسط نصف كرده و روى يك مشبک تورى قرار دهيد. توری محتوی انجیر را در جایی که نور مستقیم خورشید بتابد قرار دهید، صبر كنيد انجیر‌ها ۲ تا ۳ روز کامل در مقابل نور آفتاب قرار گیرند. با تاریک شدن هوا آن‌ها را به داخل منزل آورید و دوباره با تابش آفتاب به بیرون منتقل کنید.هنگامی که سطح خارجی انجیر کاملا خشک و چروکیده شد و هیچ شیره ای در انجیر باقی نماند، انجیر خشک آماده است.

خشک كردن انجير با فر گاز يا آون

فر را از قبل گرم کنید و دمای فر را روی ۱۴۰ درجه قرار دهيد. انجیر را کاملا با آب بشویید.

ضربه آرامی روی انجیر‌ها بزنید تا هم آب آن کشیده شود و هم ساقه‌های بلند جدا شده و فقط کمی ساقه به آن‌ها متصل باشد. روی  صفحه مشبکی قرار داده و داخل فر بگذارید.درب فر را کمی باز بگذارید تا رطوبت انجیر از فر خارج شود، چرا که انجیر نبایستی خیلی داغ و پخته شود بلکه باید خشک شود .هر چند وقت یکبار  انجیر‌ها را بگردانيد و پشت و رو کنید. به مدت ۱۵ تا ۳۶ ساعت در فر گاز بماند، تا حالت چروکیده پیدا کند و شیره داخلش خشک شود. اگر امکان ندارد که فر یا آون طولانی مدت روشن باشد می‌توانید برای ۸ ساعت آن را خاموش کنید.

خشک كردن انجير در كارخانه

در کارخانه‌ها معمولا از مواد خشک کننده استفاده می‌کنند تا آب میوه یا آب خوراکی‌ها را بگیرند.

خشك كردن انجير شيرين

قبل از اینکه اقدام به خشک کردن انجیر کنید،۱ فنجان شکر را در ۳ فنجان آب حل کنید و بگذارید بجوشد و به قوام بیاید. انجیر‌ها را به آب شکر اضافه کنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه آرام بجوشد. سپس انجیر‌ها را از آب خارج کرده و به روش آفتاب یا با فر یا آون خشک کنید.

نحوه خشک کردن انجیر

نحوه خشک کردن انجیر

چه انجيرى براى خشک كردن مناسب است ؟

بهترين نوع براى خشک كردن انجير استهبانات است كه زرد رنگ و شيرين است . بعد از خشک شدن همانند انجير خشک هاى بازارى مى شود. در هنگام تهيه اين ميوه توجه كنيد ترش نباشد و پوست آن به قدرى نرم باشد. در غير اين صورت ميوه كال  است. اگر زيادى نرم باشد كيفيت آن پايين می رود.

روش هاى تهیه، ذخيره و نگهدارى انجير خشک

بايد انجير را در ظروف درب دار قرار داد كه رطوبت و هوا وارد آن نشود و با بسته بندى هاى مختلف مى توان در فريزر نگهدارى كرد. در اين صورت مى توان ١٨الى ٢٤ماه انجير خشک را نگهدارى كرد.

روشی دیگری نیز که وجود دارد تهیه انجیر خشک به صورت آماده از خشکبار فروشی ها و یا قنادی هاست. انجیر خشک جز خشکبار ومحصولات فله است، به همین خاطر حین خرید آن باید به نوع نگهداری محصول توجه خاصی داشت، زیرا نباید امکان ورود هر گونه آلودگی به داخل محصول موجود باشد.

به همین خاطر به صاحبان قنادی ها و همچنین خشکبار فروشی ها پیشنهاد می دهیم که از استند و قفسه های فروشگاهی آکاربو که دارای محفظه ای بسته و همچنین شیر خروجی اند،استفاده کنند و محصول خود را به بهداشتی ترین شکل ممکن نگهداری و عرضه نمایند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید