خواص زرشک

يكى از گياهان دارويى درمانى زرشک است. كه درختى هميشه سرسبز با برگ هاى بزرگ و پهن دارد. ميوه هاى اين گياه ريز و سرخ رنگ مى باشد. و طبع سرد و خشك دارد. داراى خاصيت درمانى است و در طب سنتى مصرف اين گياه توصيه مى شود.

خواص زرشک درخت زرشک

خواص زرشک درخت زرشک

ویتامین های زرشک

زرشک داراى ويتامين ،بربرين،ويتامينB1،بتاكاروتن ،لوتئين ،گزانتين،كروم و زينک و همچنين مواد معدنى روى مى باشد. كه برای درمان بيماريهاى لثه و دهان ،مشكلات قلبى ،كمردرد،مشكلات كبدى ،بيماريهاى آرتروز نيز استفاده مى شود.

برگ هاى موجود در گياه زرشک خاصيت ملين را دارد. و ميوه هاى آن نيز خلط آور است. و به خوش بو شدن دهان كمك مى كند. و خاصيت ضد عفونى كنندگى دارد. و همچنين خاصيت آنتى بيوتيكى براى از بين بردن باكترى ها دارد.

خواص زرشک برای درمان بیماری ها

داراى سولفات براى از بين بردن تومور ها و سرطان ها مى باشد. و براى درمان سرفه و خون دماغ موثر است. اين گياه براى درمان بيمارى ديابت نوع ٢و لاغرى مفيد است. و قند خون را در بيماران ديابتى كاهش مى دهد. زرشك به دليل دارا بودن بربرين براى قلب مفيد بوده. و كاهش دهنده ى فشار خون و به درمان بيماريهاى قلبى و كليوى كمك مى كند.

خواص زرشک

خواص زرشک

همچنين وجود ويتامين B در اين ميوه اين ماده در پيشگيرى سرماخوردگى كمك مى كند. و گلو درد در اثر سرماخوردگى را به دليل دارا بودن ويتامين c كاهش مى دهد. به دليل ضد باكتريايى بودن، به درمان عفونت دستگاه گوارش كمك مى كند. به خاطر دارا بودن اسيدهاى عالى در ميوه زرشك كه سبب مزه ترش آن مى شود، نقش مهمى در جذب آهن دارد.

زرشک داراى آهن مى باشد. و ويتامين هاى گروه Bو ويتامين B1و B2را دارا مى باشد. به درمان افسردگى و بيماريهاى عصبى كمك مى كند. و در درمان فشار خون بسيار موثر است. و براى عفونت مثانه ،دستگاه ادرارى و دستگاه گوارشى نيز موثر است.

خواص زرشک برای عفونت ها

اين گياه به درمان سينوزيت و بيماريهاى تنفسى كمك مى كند. و نيز به درمان عفونت هاى قارچى پوستى نيز كمك مى كند. زرشك با باكتريهاى قارچى و انگل ها مقابله كرده و آن ها را از بين مى برد. وجود بربرين در اين ميوه به ترشح كيسه صفرا كمك مى كند. و باعث دفع كلسترول اضافى مى شود. به سلامت كبد و كيسه صفرا كمك مى كند. و از آن براى درمان سنگ كيسه صفرا استفاده مى شود.

و براى درمان اسهال و عفونت هاى روده از زرشك استفاده مى شود. همچنين براى زخم روده و رفع اسهال مزمن مفيد مى باشد. اين ميوه براثر ضد عفونى كننده خون باعث پايين آمدن تب مى شود. و به دليل دارا بودن فيبر بالا در اين ميوه به بهبود هضم غذا كمك مى كند.

خواص زرشک مربا زرشک

خواص زرشک مربا زرشک

زرشک به بهينه سازى جريان خون با شل كردن رگ هاى خونى و كاهش عملكرد قلب و كاهش فشار خون كمك مى كند. اين ميوه دردهاى مفاصلى و روماتيسم را تسكين مى بخشد. سوزش ادرار را درمان مى كند. و براى درمان زردى موثر است.

مضرات زرشک

مصرف بيشتر از حد آن براى زنان باردار مشكل ساز است. و باعث ناراحتيهاى معده و روده مى شود. و جذب ويتامين B را كم مى كند.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید