ویروس کرونا

در سال ٢٠٢٠ ويروس جديدى خيلى سريع و بى سابقه به سرتاسر جهان انتقال يافت . ویروس کرونا که همه جهان رانیزدرگیر خود کرده است. منشا آن در يک بازار خوراكى در ووهان چين در دسامبر سال ٢٠١٩بود. ویورس کرونا که تا کنون هزاران نفر را درگیر خود کرده است. این روند ابتلا به این ویروس نیز در حال افزایش است.

در اينجا مى خواهيم بدانيد كه اين ويروس چگونه شيوع يافته و چه تفاوتهايى با ديگر ويروس ها دارد. اگر به این ویروس ناشناخته نیز مبتلا شدید، بدانید از چه طریقی می توان مانع انتقال آن به افراد دیگر شد.

ویروس کرونا

ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا

پزشكان روز به روز به نکات جديدى در مورد اين بيمارى پی می برند. در برخى موارد افراد علائمی ندارند. ممکن است افراد به مدت ۲ روز ویا ۲ هفته ناقل این بیماری باشند، اما خود هیچ گونه علائمی نداشته باشند.

برخى از علائم شايع ويروس كرونا

– احساس تنگى نفس

– سرفه هاى مكرر

– تب

چه زمانى باید به پزشک مراجعه كنيم؟

اگر يكى از علائم فوق را تجربه كرده ايد . یا اینکه در ١٤روز گذشته با افرادى كه ويروس كرونا داشته اند، در ارتباط بوده ايد فورا به پزشک مراجعه كنيد.

تفاوت كرونا با آنفولانزا

ويروس كرونا كشنده تر و خطرناک تر از آنفولانزا است. این نتیجه با توجه به آمار بدست آمده است.

علائم آنفولانزا

– سرفه كردن

– عطسه

– آبريزش

– گلو درد

– سردرد

– تب

– خستگى

– لرز و بدن درد

چه عواملى باعث ویروس کرونا مى شود؟

اين ويروس ابتدا در حيوانات شيوع يافته است.  براى انتقال ويروس از حيوان به انسان فرد با تماس با حيواناتى كه حامل عفونت هستند به این بیماری دچار مشود.

هنگامى كه ويروس در افراد ايجاد شود، از طريق تنفس به فرد ديگرى انتقال مى يابد . هنگام عطسه و سرفه قطرات تنفسى انتقال مى يابند. اين قطرات در ريه ها جا پيدا مى كنند، جايى كه ويروس به عفونت تبديل مى شود.

اما طبق تحقيقات محققان، احتمالا ويروس از خفاش ها به ساير حيوانات ،يا مارها يا پنگوئن ها انتقال يافته است .  سپس به انسان انقال يافته است. اين انتقال در بازار خوراكى ووهان چين رخ داده است.

چه كسى در معرض خطر بيشترى قرار دارد؟

اگربا كسى كه به اين ويروس مبتلا شده است در تماس باشيد در معرض خطر ابتلا به اين بيمارى هستيد. مخصوصا زمانى كه فرد سرفه يا عطسه مى كند.

شستن دست ها وضد عفونى كردن سطوح مى تواند به كاهش خطر ابتلا به اين ويروس كمک كند.

مردان مسن بيشتر در معرض ابتلا به اين بيمارى هستند. طبق گزارشات سازمان معتبر بهداشت جهانى ميانگين سنى افرادى كه نتیجه تست شان مثبت شده است، حدود ٤٥سال بوده و بيشتر آنها نیزمرد بودند.

درمان ویروس کرونا

هيج درمانى به صورت قطعى براى ويروس كرونا وجود ندارد . در حال حاضر درمان و واكسن ها در حال بررسى هستند. اگر فكر مى كنيد به اين ويروس مبتلا شده ايد فورا به پزشک مراجعه كنيد تا درمان تان آغاز شود.

برخی از درمان ها

– داروهاى ضد ويروسى

– پشتيبانى تنفس مانند تهويه مكانيكى

– استروئيدها براى كاهش تورم

– تزريق پلاسماى خون

ویروس کرونا

ویروس کرونا

COVID -19و عوارض احتمالى   

این ویروس نوعی ذات الریه شدید است. طبق نتایج بدست آمده در سال۲۰۲۰ از ۱۳۸ نفری که در بیمارستان ووهان چین بستری بودند.۲۶ % از بیماران دارای علائم شدید بودند. به شدت نیز به مراقبت های ویژه نیاز داشتند.

حدود ۴٫۳درصد از اين افراد كه در بخش مراقبت هاى ويژه بسترى شده بودند، يخاطر ذات الريه جان خود را از دست دادند.

– سندروم حاد تنفسى

– ضربان قلب نامنظم

– شوك قلبى عروقى

– درد شديد عضلانى

– خستگى

– آسيب قلبى و حمله قلبى

چگونه مى توان از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کرد؟

بهترين راه براى پيشگيرى از اين ويروس اجنتاب از افرادى است كه علائم ويروس را دارند. بهترين كار رعايت بهداشت است كه از انتقال ويروس ها و باكترى ها جلوگيرى به عمل آورید.

دستان خود را به مدت حداقل ۲۰ثانيه به طور همزمان با آب گرم و صابون بشوييد.  حدالامكان دست هاى كثيف خود را به صورت ، بينى و دهان نزنيد. در صورت مشاهده علائم بيرون نرويد. در هنگام سرفه و عطسه جلوى دهان و بينى خود را بپوشانيد . از مواد ضد عفونى کننده استفاده كنيد.

نوع مشابه ویروس کرونا

ويروس كرونا نام خود را از شكلى كه در زير ميكروسكوپ به نظر مى رسد، مى گيرد. كلمه كرونا به معناى تاج است. وقتى از نزديک مورد بررسى قرارمی  گيرد، ويروس گرد و داراى تاج پروتئين هايى به نام پپلومر است كه از هرجهت از مركز آن خارج مى شوند.

بيمارى ديگرى به عنوان سارس كه در اوايل دهه ۲۰۰۰ انتشار پيدا كرد، به یک ويروس كرونايى بسيار عفونى مرتبط بود.البته  كه اين ويروس قابل درمان است.

مقايسه ويروس كرونا با سارس

شيوع مرگبار بيمارى سارس در سال ٢٠٠٣نيز  مانند ويروس كرونا خبر ساز شد. همانند ويروس كرونا ،ويروس سارس براى نخستين بار قبل از شيوع آن در انسان در حيوانات پيدا شد. تصورمی شد كه بيمارى سارس از خفاش به ديگر حيوانات و سپس به انسان انتقال پيدا كرد.

آنچه ويروس كرونا۲۰۱۹را بسيار خبرساز مى كند، اين است كه هنوز يک روش قطعى درمانى براى پيشگيرى از شيوع سريع آن از فردى به فرد ديگر پيدا نشده است. در حالی که سارس قابل درمان است.

آينده ویروس کرونا چيست؟

قبل ازهر چيزى ترس و هراس را از خود دور كنيد. نياز نيست قرنطينه شوید. مگر اين  که به بيمارى مبتلا شويد. بهداشت فردى را رعايت كنيد. در زمينه عفونت ويروس كرونا كمتر و شايع تر از شرايط عفونى تهديدآميز مانند آنفولانزا است. در صورت مشاهده ويروس كرونا  آرامش خود را حفظ  كنيد و از انتقال آن پيشگيرى كنيد.

 

ویروس کرونا

ویروس کرونا

نکته ی آخر

در شرایط فعلی باید به نکات مهمی توجه داشت، از جمله  اینکه بعضی از محصولات فله که به صورت باز نگهداری و ارائه می شوند باید شکل نگهداری شان بطور کل تغییر یابد.در این شرایط بطور کامل محصولات فله در معرض ویروس کرونا نیز قرار دارند.

در این زمینه شیوه نگهداری وعرضه محصولات فله از قبیل انواع آجیل، خشکبار، حبوبات و… باید تغییر یابد. با پیشرفت روز افزون صنعت قفسه های فروشگاهی با شکل های نوینی در بازار عرضه شده است. در این میان قفسه و استندهای فروشگاهی آکاربو  بهترین انتخاب برای نگهداری انواع محصولات فله می باشند. این استندها به دلیل دارا بودن محفظه ای بسته و همچنین شیر خروجی از ورود هرگونه آلودگی به داخل محصول جلوگیری به عمل می آورند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید