آجيل شب چله

آجيل يكى از خوراكى هاى خوشمزه است كه از قديم در انواع جشن ها و مراسم هاى ايرانى استفاده مى شود. آجیل شب چله نیزجز یکی از ارکان این شب محسوب می شود. آجیل ها حاوى مخلوطى از ميوه هاى خشک و مغزها هستند. سنت هاى قديمى و سليقه هاى گوناگون مخلوط هاى مختلفى از آجيل را تشكيل داده اند. يكى از سنت هاى زيبا كه تا به حال ادامه يافته است جشن يلدا است. جشن يلدا آيين و سنت خاص خود را دارد وآجيل شب یلدای مخصوص خودرا نيز دارد.

يكى از رسم و رسومات قديمى كه در كشورمان ايران بسيار مرسوم است، جشن شب يلداست. اين جشن در ايران از چندين هزار سال پيش برگزار مى شود. شب چله یا همان شب یلدا آخرين شب پاييز و طولانى ترين  شب سال است. ايرانيان بر اين باورند كه بدون آجيل   در شب يلدا ،جشن يلدا كامل نمى شود. در شب يلدا خوردن آجيل جذابيت خاصى به مراسم مى دهد. آجيل يلدا به يكى از نماد هاى فرهنگى ايرانى تبديل شده است. مخلوط آن آجيل شور، آجيل شيرين و آجيل چهار مغز نام گرفته است.

آجيل شب چله با آجيل هاى شب عيد تفاوتى چندانى ندارد. تنها تفاوتش اين است كه در شب  چله (یلدا) از آجيل هاى شيرين ازجمله  كشمش ، توت خشک و برگ زردآلو  نیز استفاده مى شود. در كنار ميوه هاى خشک از مغزهاى پسته ، فندق و گردو نیز استفاده می شود. آجيل شب يلدا يكى از اصلى ترين بخش های این شب است كه بدون آن شب يلدا معنایی ندارد. تمام اين رسم و سنت براى دورهم بودن خانواده ها است.

انواع آجیل

انواع آجیل

انواع آجيل شب چله (یلدا)

آجيل ها نسبت به ذائقه ها تركيبات مختلفى دارند. اما آجيل شب يلدا از آيين و سنت هاى قديم مى باشد. اصلى ترين بخش شب يلدا آجيل ها و  خوراكى هاى آن شب به حساب مى آيد. مصرف  آجيل به تقويت سيستم ايمنى بدن كمک مى كند. به دليل وجود ويتامين ها و مواد مغذى در آجيل ها،  مصرف آن بدن را در مقابل بيمارى ها مقاوم و قوى مى كند. با مصرف آجيل از مبتلاشدن به بيمارى هاى قلبى و قند خون جلوگيرى مى شود .آجيل شب يلدا شامل انواع مغزها و ميوه هاى خشک مى باشد.

آجيل چهار مغز

يكى از بهترين آجيل هاى شب چله (یلدا) ، آجيل چهارمغز است. اين آجيل تركيبى از پسته ، فندق ، بادام درختى و بادام هندى است. اين آجيل داراى طبع گرم است . بهترين خوراكى براى فصل زمستان است.

آجيل مشكل گشا

يكى از بهترين و محبوبترين آجيل ها ، آجیل مشكل گشا به حساب مى آيد. اين آجيل مخلوطى از نخود و كشمش و ميوه هاى خشک ازجمله انجير ، توت خشک و زردآلو است.

آجیل

آجیل

آجيل هفت قلم

اين آجيل تركيبى ازچهار مغز و آجيل مشكل گشا است كه مى توانيد نسبت به ذائقه خود تركيبات را متفاوت كنيد.

ويژگى هاى آجيل شب چله (یلدا)

يكى از مغذى ترين و سالم ترين خوراكى ها آجيل ها هستند. آجيل ها داراى فيبر بالايى اند. در درمان بسيارى از بيمارى ها مانند يبوست ، اضافه وزن، انواع سرطان ها بسيار تاثير گذار هستند. آجيل ها سرشار از انواع ويتامين هاى گروه ب ، اى ، كلسيم ، روى ، فسفر ، پتاسيم،  پروتئين و غيره مى باشد. وجود مواد مغذى در بدن باعث سلامت بدن مى شود. بايد توجه داشته باشيد در مصرف آجیل حد اعتدال رعایت شود، زیرا دراای کالریبالایی  می باشند.   

در حال حاضر به دلیل اهمیت رعایت نکات بهداشتی اکیدا توصیه می شود که نوع نگهداری این قبیل محصولات اصلاح شود. انواع قفسه های فروشگاهی برای محصولات فله اعم از انواع آجیل، خشکبار و… برای استفاده در مغازه ها و فروشگاه ها موجود می باشند.در این بین قفسه های فروشگاهی آکاربو به دلیلی شکل ظاهری شان می توانند بهترین انتخاب برای استفاده باشند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید