راز نگهدارى سير تازه و نگهداری سالانه سیر

سير گياهيست كه از زمان هاى بسيار دور خواص آن شناخته شده و مورد استفاده عموم قرار گرفته است. سير با ده ها خاصيت به عنوان يك گياه دارويى شناخته شده است. امروزه كپسول و قرص هاى اين گياه جادويى در هر داروخانه اى يافت مى شود. فصل بهار فصل رشد اين گياه است. روش هاى گوناگونى براى نگهدارى سير وجود دارد. كه متداول ترين آن ها از اين قرار مى باشد.

نگهدارى سیر تازه در روغن مايع

حبه ى سير تميز و كاملا خشک را درون خرد كن ريخته و خرد مى كنيم. ولى نبايد حبه هاى سير زياد خرد شوند. يک بطرى را تا نصف از روغن مايع پر مى كنيم، و سيرهاى خرد شده را درون روغن ميريزيم. بطوريكه روغن بالاتر از سير قرار گيرد.

نگهدارى سير در روغندر بطرى را بسته و درون يخچال نگه میداریم. با اين روش سير تا يكسال هم سالم مى ماند. توجه داشته باشيد كه هيج ماده ديگرى درون بطرى اضافه نگردد.

نگهداری سیر تازه در فریزر

نخست سير را پوست گيرى مى كنيم. و به مقدار كم نمك بدان اضافه مى كنيم. مخلوط سير و نمک را درون غذا ساز ريخته و خرد مى كنيم. طورى خرد مى كنيم که سير ها له نشود و آب نیندازد. بعد از اين كار سير خرد شده را درون ظرفهاى در بسته ريخته و در فريزر قرار مى دهيم. توجه داشته باشيد به هيج وجه سيرها از راه در ظرف هوا نكشند. سير فريز شده وقتى از حالت يخ زده خارج مى شود نرم تر خواهد بود و مزه آن نيز حفظ شده است.

نکاتی برای نگهداری سیر تازه

سه گزينه را براى تازه نگه داشتن سير بايد در نظر گرفت، روشنايى ،مكان مناسب و هوا. براى تازه نگهداشتن سير بايد شرايط مناسبى را در خانه بوجود آوريد .

مكان مناسب برای نگهداری سیر تازه

مكان نگهدارى سير بايد كاملا خشك و عارى از رطوبت باشد. اگر اين مكان را نداريد، از يخچال استفاده كنيد. اگر از يخچال استفاده مى كنيد، سير را بايد در كيسه پلاستيكى كه زيپ دارد، قرار دهيد. تا يخچال بوى سير نگيرد .

نگهداری سیر در کیسه

نگهداری سیر در کیسه

از تابش مستقيم نور خورشيد جلوگیری کنید. براى اين كار بايد بوته هاى كامل سیر را با سيمى از گوشه آشپزخانه آويزان كنيد. سيرها را نبايد پوست بكنيد. لازم به ذكر است كه گذشتگان ما نيز سير را با بوته هاى كامل به دور از نور مستقيم خورشيد آويزان مى كردند .

تاثیر هوا در تازه ماندن سیر

جريان هوا بايد بسيار مناسب باشد. دماى محل نگهدارى بايد مناسب باشد. بدين منظور سير را بايد در سبدى نهاده و در جاى تاريك قرار دهید. كه آنجا هم بايد خشك و داراى جريان هوا باشد. مى توان ريشه هاى سير را درباره در باغچه يا محلى مناسب كاشته. سير هاى بدون ريشه را استفاده كنيد و ريشه دارها را بكاريد .

بوته سیر

بوته سیر

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید