پنج نكته ساده براى تشخيص گلاب اصل از تقلبى

 

بدون شك گلاب ايران یا همان گلاب كاشان يكى از مرغوب ترین نوع گلاب در جهان میباشد به همين دليل امروزه در بازار ، گلاب تقلبى را در زمان و هزينه كمتر بطور بى كيفيت توليد مى كنند و به اسم گلاب كاشان عرضه مى كنند.هر دو نوع گلاب اصل و تقلبی در بازار وجود دارد. در اين  مقاله قصد داریم چند مورد  را در تشخيص گلاب اصل به شما اموزش میدهیم.

                       گلاب گیری

گلاب تقلبى

در  روند توليد گلاب، گل هاى محمدى را داخل يك ظرف ريخته و سپس وارد مراحل تقطير مى شوند. در اين روش بخارى كه از تقطير گل محمدى و آب به دست مى آيد سرد مى شود و به گلاب تبديل مى شو . مدت زمان گلاب گيرى حدود ٤ساعت است براى نمونه اگر ٣٠كيلوگرم گل محمدى و ٨٠ليتر اب را باهم مخلوط كنيد ٤٠ليتر گلاب خالص و درجه يك بدست مى آيد .

روش گلاب گيرى زمان بر است و لازم به گل تاره نيزمیباشد. بعد از چيدن گل ها به كارگاه میبرند. افراد سودجو گل كمترى اضافه مى كنند و در اخر اسانس تقلبى به آن اصافه مى كنند تا عطر و مزه گلاب درجه يك و خالص را بدهد.

چگونه گلاب اصل را تشخيص دهيم

برای تشخیص گلاب تقلبی از گلاب اصل باید به چند نکته وجه داشت:

اگر گلاب تقلبی باشد در طول يك سال پس از خرید، عطر گلاب کم و طعم آن تغییر می کند ولی اگر اصل باشد نه تنها عطر و طراوت آن کم نمی شود بلکه بیشتر خواهد شد.

لازم به ذکر است که جهت بهبود سلامت بدن و دفع سموم میتوان از گلاب استفاده کرد.

خريد از فروشگاه های معتبر

هميشه سعى كنيد از مكان هاى معتبر گلاب و عرقيجات تهيه كنيد . گلاب كاشان معروف ترين گلاب از زمان هاى قديم است كه در مکان های مشخصی به فروش میرسد.

گل محمدی و گلاب گیری

شفاف و زلال بودن گلاب

مهم ترين و ساده ترين روش تشخيص گلاب اصل از گلاب تقلبی،  ذرات معلق موجود در گلاب توليد شده بعد از فرايند تقطير گل مى باشد.

داشتن عطر و بو

گلاب اصل و مرغوب بوى خاص گل محمدي ميدهد که اين روش نياز به تجربه ي تشخيص گلاب با بو و عطر خاص گل محمدى دارد. اگر گلاب بوى تندى داشته باشد احتمالا وجود اسانس هاى بكار رفته است . در اين روش مقدار كمى از گلاب را كف دست ريخته و بو كنيد اگر گلاب بوى و عطر خوبى داشته باشد و در اطراف بپيچد اين نشانگر كيفيت خوب آن است.

چشيدن مزه گلاب

گلاب اصل کاشان داراي طعم و مزه اي تلخ است به ويژه اگر گلاب دو آتيشه باشد اين روش نيز يکي از ساده ترين راهها براي تشخيص گلاب مرغوب از تقلبي است که هر فردى مى تواند تشخيص دهد. گلاب تقلبى به دليل داشتن اسانس هنگام مزه كردن سر زبان را مى سوزاند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید