انواع چای گیاهی

ده چای گیاهی سالم كه بايد امتحان كنيد

چای گیاهی قرن ها است كه وجود دارند . نکته ای که حائز اهمیت است این است که چاى گياهى به هيج عنوان چاى واقعى نيستند چاى هاى واقعى عبارتند از : چاى سبز چاى اولانگ  که از برگ گياه Camellia sinensis تهيه مى شوند.

اما چاى هاى گياهى از ميوه هاى خشك ،گل ها ،ادويه جات ویا گياهان تهيه مى شود و طعم  متفاوتى دارند همچنین  جايگزين مناسبى براى ساير نوشيدنى های قندى هستند.

چای های گیاهی علاوه بر طعم و مزه عالى، داراى خواص بسیاری براى سلامتى اند.چاى های گياهى قرن هاست که به عنوان داروهاى طبيعى براى درمان بيمارى ها استفاده مى شود.

 

چای گیاهی

چای گیاهی

چاى بابونه

چاى بابونه داراى خواص ارامش بخش است .این نوع چای دارای یک نوع  ماده خواب اوراست. بر اثر تحقيقات نوشيدن چاى بابونه براى افرادى كه از بى خوابى رنج مى برند می تواند بسیار موثر باشد . استفاده آن به مدت دوهفته بهبود كيفيت خواب و کاهش علائم افسردگى  را در پی خواهد داشت.  علاوه بر اين بابونه داراى اثرات ضد باكترى و ضدالتهابى است. بابونه به درمان اسهال و زخم معده كمك مى كند و همچنين علائم سندرم قبل از قاعدگى را كاهش مى دهد .

چاى نعناع

چاى نعناع يكى از رابج ترين چاى های گياهى جهان است و طرفداران زيادى نیز دارد. مصرف چای نعنا به سلامت سیستم گوارشی کمک چشمگیری می کند و همچنین دارای  خاصيت آنتى اكسيدانى ،ضد سرطانى ،ضدباكترى و ضد ويروسى است .مطالعات زيادى نشان داده اند كه روغن نعناع به تسكين سوهاضمه ،تهوع و درد معده كمك شایانی مى كند. چاى نعناع به طور طبيعى براى رفع ناراحتى دستگاه گوارش استفاده مى شود.

چاى زنجبيل

چاى زنجبيل يك نوشيدنى تند  است كه خاصيت آنتى اكسيدان دارد و به مبارزه با التهاب كمك مى كند.  يك داروى موثر براى تهوع است زنجبيل براى درمان تهوع در دوران باردارى مفيد است و نيز از زخم معده پيشگيرى مى كند  . مصرف زنجبيل گزینه ای بسیار مناسبی در تسكين دردهاى پريودى است .مطالعات نشان داده اند كه مكمل هاى زنجبيل به تنظيم قندخون و سطح چربى خون نیز كمك مى كنند.

چاى هيبيسكوس

اين چاى از گلهاى رنگارنگ گياه Hibiscus تهيه مى شود که طعم ترشى دارد و مى توان آن رابه صورت چاى گرم يا سرد استفاده كرد.

چاى هيبيسكوس داراى خواص صد ويروسى است . عصاره آن در مقابل گونه هاى آنفلولانزاى مرغى موثر است .نوشيدن چاى هيبيسكوس تاثير به سزايى بر فشار خون بالا دارد.

چاى گیاهی اكيناسه

چاى اكيناسه يك داروى پرطرفدار است  که در تقویت سیستم ایمنی بدن وتسکین گلودرد  نقش دارد ، از سرما خوردگی پیشگیری به عمل می آورد و نيز با عفونت ها و ويروس ها ى بدن مبارزه مى كند.

چاى رو ايبس

اين چای گیاهی از برگ گياه روايبس يا گياه بوته قرمز تهيه مى شود كه مبدا آن آفریقای جنوبی است که از دیرباز در آنجا به عنوان دارويى براى درمان استفاده می شده است. بنا به مطلاعات انجام شده اين چاى براى درمان آلرژى و سنگ كليه موثر است و به سلامت استخوان ها كمك مى كند علاوه بر اين ازبيمارى هاى قلبى نیز پيشگيرى مى كند. نوشيدن چاى روايبس به مدت شش هفته باعث كاهش سطح كلسترول و چربى  نوع بد(LDL )و در عين حال افزايش سطح كلسترول نوع خوب (HDL) مى شود.

چاى مريم گلى

چاى مريم گلى خاصيت دارويى دارد و براى سلامت مغز موثر است. طبق آزمايشات انجام شده، چاى مريم گلى در عملكرد  و  همچنین به طور بالقوه در برابر اثرات پلاك هاى درگير در بيارى آلزايمر نقش چشمگیر و قابل تاملی دارد . چاى مريم گلى سطح چربى خون را بهبود مى بخشد و از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری به عمل می آورد.

چاى مرهم ليمو

اين چاى داراى طعم و مزه مشابه  ليمو است. مصرف این چای از بروز بیماری های قلبی و همچنین سکته مغزی پیشگیری می کند.  مصرف چاى مرهم ليمو دوبار در روز به مدت ٣٠روز موجب افزایش میزان آنتی اکسیدان های بدن می شود و همچنین در محافظت از بدن در برابر آسيب اكسيداتيو سلول ها و DNA، کاهش چربى خون و کاهش اضطراب نقش به سزائی دارد.

چای گیاهی گل سرخ

اين چاى سرشار از ويتامين Cاست.  چاى گل سرخ خاصيت ضد التهابى دارد، این بدین معناست که  خاصيت ضدالتهابى و آنتى اكسيدانى گل سرخ به مقابله با پيرى پوست كمك مى كند. مصرف پودر گل سرخ در كاهش عمق چين و چروك اطراف چشم و کاهش چربی دور شکم نیز تاثیر چشمگیری دارد.

چاى گلهاى شور

چاى گل شور به طور طبيعى و سنتى براى درمان اضطراب و بهبود خواب استفاده مى شود. نوشيدن آن  به درمان و تسكين علائم روانى ترك مواد افيونى كمك شایانی مى كند.

چای گیاهی

نکاتی قابل تامل در خصوص چای گیاهی

چای گیاهی داراى انواع گوناگون با طعم هاى مختلف اند که  به طور طبيعى بدون قند و كالرى مى باشند. بسيارى از چاى هاى گياهى خاصيت درمانى دارند و علم مدرن آغازبه تحقیقات بیشتر در خصوص خواص آن کرده است.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید