نگهدارى حبوبات درطولانی  مدت

نگهداری حبوبات در طولانی مدت به شیوه های گوناگون امکام پذیر است. انواع حبوبات شامل دانه هاى خوراكى همانند نخود ،انواع لوبيا ،لپه ،عدس است. اين خوراكى ها حاوى پروتئين بوده و نقش بسزايى در سلامت بدن دارند. اگر مى خواهيد حبوبات را برای  مدت طولانى نگهدارى كنيد، پيشنهاد مى شود ابتدا حبوبات را تميز پاک كنيد و شن و سنگ را جدا كنيد . بعد از آن با نمک مخلوط كنيد .در آخر نیز در جاى خشک و خنگ نگهدارى كنيد.

حبوبات را مى توانيد به صورت خام  يا پخته به مدت طولانى نگهدارى كنيد .  قبل از طبخ حبوبات بهتر است که آنها خیسانده شوند. این نکته به این دلیل است که بعداز مصرف نفخ را در پی نداشته باشد.

برای نگهداری حبوبات در طولانی مدت می توان حبوبات را تفت داد. این کار از آفت زدن حبوبات جلوگیری به عمل می آورد. نکته حائز اهمیت نگهداری حبوبات در مکاانی خشک و خنک است. از نگهداری حبوبات در مکانی مرطوب جلوگیری به عمل آورید.به این دلیل که جای مرطوب موجب رشد باکتری می شود.

نگهداری حبوبات در طولانی مدت

نگهداری حبوبات در طولانی مدت

روش هايى ديگر جهت نگهدارى حبوبات در طولانی مدت

در داخل حبوبات چند برگ گردو قرار دهيد .در داخل حبوبات نمک فراوان بريزيد. حبوبات را داخل فريزر نگهدارى كنيد.

نگهدارى حبوبات در ظروف مخصوص

حبوبات را سعى كنيد در گونى نگهدارى نكنيد . در ظرف هاى درب دار انبار كنيد.در جاى خشک و خنک نگهدارى كنيد.

براى شناسايى حبوبات آلوده اين دو روش را به كار ببريد:

اگر حبوبات را به صورت بسته بندى تهيه مى كنيد، بسته را با دست فشار دهيد. اگر حشره داشته باشد به سمت بالا مى آيد و ديده مى شود. يا مقدارى از حبوبات را در آب قرار دهيد. حبوبات آفت زده  و سوراخ دار بالاى  آب مى مانند. در این حالت می توانید به آسانی آنها را جدا کنید.

روش پخت حبوبات

براى از بين بردن نفخ، بايد حبوبات  را از قبل به مدت ١٢ساعت در آب سرد بخيسانيد. سپس آب آن را عوض كرده و دور بريزيد . به صورت جداگانه  حبوبات خيسانده را طبخ دهيد و مصرف كنيد. مى توانيد آن را با مواد خوراكى ديگر مخلوط كنيد.در این میان  نيز مقدارى از قندهاى جذب نشدنى و سمى كه باعث نفخ مى شوند از حبوبات جدا مى شوند. جدا كردن پوست حبوبات باعث هضم آسان مى شود.

مدت زمان نگهدارى حبوبات خشک در خانه چقدر است؟

اگر محيط نگهدارى حبوبات مناسب باشد تا ٢٤ماه مى توان آن را نگهدارى كرد. ولى اين امكان وجود دارد كه كهنه شوند. گرچه زمان مناسبى براى نگهدارى حبوبات خشک تعيين نشده است، اما طبق تجربيات نگهدارى حبوبات تا يكسال  موجب تغییرات نخواهد شد. تنها رطوبت خود را كمى از دست مى دهند و وزن آن ها كمتر مى شود.

بهترين شرايط نگهدارى حبوبات چيست؟

سه دشمن حبوبات براى نگهدارى مدت طولانى:

۱-  گرماى زياد ۲-  نورمستقيم خورشيد ۳- رطوبت

باید شرایطی در نظر گرفته شود که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرند.

نگهداری حبوبات در طولانی مدت

نگهداری حبوبات در طولانی مدت

نکاتی مهم در خصوص نگهداری حبوبات در فروشگاه

همانطور که اکثرا شاهد این قضیه هستیم مغازه داران حبوبات را در ظروفی بدون در عرضه می کنند. این روش اجازه ورود هر گونه آلودگی را به داخل محصول می دهد. و محصول در معرض انواع میکروب قرار خواهد گرفت. نکته حائز اهمیت این است که باید این شیوه به طور کامل از بین برود. باید نوع نگهداری محصول کاملا بهداشتی شود. در این میان قفسه های فروشگاهی آکاربو که مخصوص محصولات فله از قبیل انواع حبوبات، آجیل، خشکبار و … می باشند، بهترین انتخاب برای استفاده هستند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید