دما و فضاى مناسب نگهدارى خشكبار

خشكبار اصولا به سه دسته ى دانه ها (مغزها)ميوه ها و تخمه جات تقسيم می شوند.

دانه ها (مغزيجات )شامل پسته ،بادام،فندوق،بادام هندى ،گردو می باشند.كشمش،انجير ،آلو،توت خشك و انواع برگه ها، ميوه خشك هستند.

برای استفاده طولانی مدت و سالم، خشکبار باید در جاى خشک و خنک و تاريک نگهدارى شوند.

درگذشته اكثر خشكبار فروشان و آجيلى ها محصولات خود را در پاكت هاى كاغذى بهدست مشتری می دادند. كه امروزه با مدرنیزه شدن و افزايش تنوع، محصولات در نايلون ها عرضه مى شوند.

پاكت هاى كاغذى و نگهداری از خشكبار

يكى از دلايلی كه در گذشته خشکبار را در پاكت عرضه مى كردند، به خاطر خاصيت نم گيرى و رطوب گیری پاكت های کاغذی است. كه براى نگهدارى خشكبار مناسب است.

همچنین پاكت ها به خاطر كاغذى بودن باعث تاريكى محيط داخل پاكت خشكبار مى شود. و در مقابل نور و سرما محافظت مى كند.

و خنك نگه ميدارد و در معرض آلودگى محيط قرار نميگيرد. همچنین سبب كاهش دما شده و از رشد باكترى ها جلوگيرى مى كند.

امروزه نیز می توانید با استفاده از قفسه فروشگاهی خشکبار ساخت شرکت آکاربو ، از خشکبار نگهداری کنید. این قفسه ها به گونه ای طراحی شده اند که مانع ورود رطوبت به داخل محصولات شده. و خشکبار کیفیت خود را از دست نمی دهند و همواره می توانید خشکبار با کیفیت به مشتری ها بفروشید.

قفسه خشکبار - نگهداری خشکبار

قفسه خشکبار – نگهداری خشکبار

خشكبار در فريزر

براى فريز كردن آجيل حتما از نايلون هاى مخصوص فريز استفاده كنيد. و يا از ظروف در بسته استفاده كنيد. تا مانع رطوبت و نمزدگی خشکبار شود.

دلیل استفاده از فريزر در نگهدارى خشكبار

شما مى توانيد به مدت يكسال خشكبار خود را در فريزر نگهدارى كنيد. و هر وقت بخواهيد استفاده كنيد. و تازگى اوليه را حفظ مى كند. و بخاطر سرما خاصيت خود را نیز از دست نمى دهد .

نگهداری از میوه خشک

همانطور كه در ابتدا اشاره كرديم خشكبار به سه دسته مغزيجات،تخمه جات وميوه های خشک تقسيم بندى شده است. كه در مورد نگهدارى مغزيجات و تخمه جات توضیحاتی بیان شد. در خصوص نگهدارى ميوه جات متفاوت است.

ميوه ها،توت،انجير،كشمش،مويز،آلو و انواع برگ ها و نوع نگهدارى متفاوت دارند.

نگهداری خشکبار و میوه خشک

نگهداری خشکبار و میوه خشک

چون اين دسته از خشكبار بافت فيبرى دارند، باید در جاى خنک و در معرض رطوبت نگهدارى شوند. اگر در فريزر يا تراس خانه قرار مى دهيد، بايد توجه كنيد كه سرماى بيش از حد باعث خشك و سفت شدن بافت آن ها مى شود.

براى نگهدارى از خشكبار هايى از قبيل كشمش،توت،انجير،بهتر است بايد خوب آنها را بشويید. و سپس در يك ديس پهن كنيد و در يخچال نگهدارى كنيد. در يخجال نرم مى شود و رطوبت به خود نمى كشد.

خشكبار و دما و رطوبت یخچال

بعضى از خشكبار در يخچال طعم و رنگ خود را مثل اوليه حفظ مى كنند. (كشمش،توت،مويز،آلو)اما خشكبار مغزها را براى مدت زيادى نمى توان در يخجال نگهدارى كرد.

نگهداری از خشكبار در داخل كابينت باعث خراب شدن آن می شود چون در محيط آشپزخانه گرما توليد مى شود، و باكترى ها سريع رشد مى كنند. به همين دليل خشكبار در كابينت ها به علت گرما و رشد باكترى فاسد و كهنه مى شوند

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید