استفاده از دستگاه زعفران پاک كن

در كشور ما ايران مراحل پاک كردن زعفران به روش دستى انجام مى گيرد. اما در اين روش آلودگى وارد كلاله هاى زعفران مى شود . باعث كم شدن  زعفران توليدى مى شود. استفاده از دستگاه زعفران پاک کن به ویژه به دلیلی رعایت نکات بهداشتی بسیار پراهمیت است. به دليل كمبود نيرو كار براى پاک كردن زعفران امكان دارد،  بخشى از زعفران در هنگام توليد از بين برود. گل زعفران بايد پس از برداشت محصول آن جدا و پاک شود. زيرا اين قسمت گياه شكننده و سريع پوسيده مى شود.

پاک كردن گل زعفران به روش هاى سنتى زمان بر و هزينه بر خواهد بود. بنابراین استفاده از دستگاه زعفران پاک كن مى تواند كمک بسيارى در وقت و هزينه به كشاورزان كند. استفاده از دستگاه زعفران پاک كن امكان فرآورى خودكار گل زعفران را نیز فراهم مى كند . از دستگاه زعفران پاک کن می تواند در ابعاد صنعتی  استفاده كرد. در این طرح گل های زعفران به شکل توده ای توسط يک نفر وارد دستگاه می شود ،  نیاز به جداسازی و مرتب سازی گل ها نيست. زمانی که جداسازی گل زعفران به روش دستى انجام گيرد، مشکلاتی از جمله آلودگی بوجود مى آيد كه اين موضوع در صادرات محصول مشكلاتى ايجاد مى كند. ولى با استفاده از دستگاه پاک کن زعفران مشكل آلودگى بوجود نمى آيد. با استفاده از دستگاه سرعت جداسازى افزايش مى يابد و قيمت زعفران در صادرات افزايش پيدا مى كند.

زعفران

زعفران

چرا نباید زعفران را با دست پاک کرد؟

در كشور ما ايران مراحل پاک كردن زعفران به روش دستى انجام مى گيرد، اما در اين روش آلودگى وارد كلاله هاى زعفران مى شود. همین امر باعث كم شدن  زعفران توليدى مى شود. به دليل كمبود نيروی كار براى پاک كردن زعفران امكان دارد بخشى از زعفران در هنگام توليد از بين برود . گل زعفران بايد پس از برداشت محصول آن جدا و پاک شود زيرا اين قسمت گياه شكننده است و سريع پوسيده مى شود.

پاک کردن زعفران با روش دستى مشکلات به وجود مى آورد. قسمتى از رشته زعفران توسط افرادی که گل ها را پاک می کنند از بین می روند. بعضی از گل ها در لابه لای پرها مى ماند و جدا نشده دور ریخته می شود.

روش خشک كردن زعفران

پاک كردن با دستگاه مشكلاتى ايجاد نمى كند . تمامی مراحل نیز بدون دخالت دست انجام مى گيرد . مشكل آلودگى نيز بوجود نمى آيد. دستگاه ها توانايى پاک كردن مقدار زيادى زعفران در روز را دارند. در نتيجه مشكلاتى در رابطه با شكننده شدن و پوسيده شدن گل زعفران براى كشاورزان بوجود نمى آيد.

درهنگام استفاده از دستگاه زعفران پاک کن، گل های زعفران را داخل دستگاه قرار می دهید. سپس کلاله گل بدون دخالت دست جدا می شود.  بعد از جدا کردن کلاله ها توسط  دستگاه می توان از رشته ها جدا شده، انواع زعفران (سرگل، نگین، سوپر نگین) را تهيه كرد .

گل زعفران

گل زعفران

مزایای استفاده از دستگاه زعفران پاک کن

افزايش سرعت در پاک كردن

كاهش آلودگى

جدا كردن كلاله ها

كاهش هزينه

مكانيزه بودن دستگاه پاک كن

اتوماتيک و بهداشتى بودن

عدم دخالت دست در زمان جدا كردن گل ها

نكته آخر

کشاورزان می توانند برای پاک کردن زعفران دستگاه پاک كن تهيه كنند . هزینه دستگاه های زعفران پاک کن چندان بالا نیست . زعفران کاران به راحتى می توانند آن را تهيه کنند.

از آنجایی که ايران درصد بالایی از زعفران دنیا را تهيه مى كند، اگر توليد این محصول به روش صحيح انجام گيرد ، یکی از با کیفیت ترین و مرغوب ترين زعفران ها در دنیا زعفران ايران خواهد بود.

نکته ای که باید صاحبان مغازه و فروشگاه ها برای نگهداری و عرضه ی محصولات فله در نظر داشته باشند، رعایت نکات بهداشتی است. در این زمینه صنعت ساخت قفسه های فروشگاهی پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است. قفسه های فروشگاهی آکاربو به دلیل دارا بودن شیر خروجی و محفظه ای بسته، محصول را به بهداشتی ترین شکل ممکن نگهداری وعرضه می نمایند.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید