خواص نخودچى

بايد به اين نكته اشاره كنيم كه بيشتر افراد از خواص نخودچى بى اطلاع مى باشند. و مصرف آن در بين مردم بسيار كم است. نبايد از خواص نخودچى غافل باشيم. زیرا براى سلامتى بدن بسيار حائز اهميت است.

ویتامین های موجود در نخودچی

نخودچى طبع گرم و خشك دارد. و سرشار از ويتامين ها و املاح معدنى ،هيدرات كربن ،آهن ،فسفر ،منيزيم ،پتاسيم ،زينك ،پروتئين و كلسيم و سديم و سلنيوممی باشد. و انواع مختلف ويتامين هاى چون ويتامين Aويتامين Bويتامين Kويتامين Eدر نخودچى موجود است.

نخودچى براى بيماران ديابتى به دليل داراى بودن فيبر بالا بسيار مفيد است. و سطح قند خون را كاهش مى دهد. و همچنين براى سلامتى استخوان و محافظت از ساختار استخوان ها كمك مى كند. به دليل داشتن آهن،فسفات،كلسيم،منيزيم،روى و ويتامين Kدر نخودچى ، مواد ضرورى برای محافظت از استخوان ها، این خوراکی برای استخوان ها بسیار مفید است. و مصرف ويتامين Kبراى حفظ سلامت استخوان ها بسيار كمك مى كند و باعث جذب كلسيم مى شود.

خواص نخودچی

خواص نخودچی

خواص نخودچی در درمان و پیشگری امراض مختلف

نخودچى به دليل دارا بودن مواد معدنى مانند پتاسيم ،ويتامين C،ويتامين B6 و همچنين فيبر بالا ، در سلامت قلب تاثير بسزايى دارد. و كلسترول خون را كاهش داده. و درصد مبتلا شدن به بيماريهاى قلبى و عروقى را كاهش مى دهد. طبق بررسى ها افرادى كه به قدر كافى پتاسيم در روز مصرف كرده اند ، نسبت به افراد ديگر ٤٩٪؜كمتر از بيماريهاى قلبى رنج مى برند.

با وجود اينكه در بيشتر ميوه ها سلنيوم وجود ندارد، اما در نخودچى سلنيوم وجود دارد. كه به عملكرد صحيح كبد كمك مى كند. باعث پيشگيرى از عملكرد تركيبات سرطانى مى شود. و همچنين از ابتلا به بيماريهاى التهابى پيشگيرى مى كند. و باعث كاهش فرايند گسترش تومور مى شود.

براساس گفته هاى دانشمندان استفاده از نخودچى در يك رژيم سالم ضرورى است. و باعث كاهش كلسترول بد در خون مى شود. وجود كولين در نخودچى باعث تنظيم خواب و حركت عضلانى بهتر و همچنين در يادگيرى و حافظه نيز تاثير گذار بوده. و در حفظ ساختارهاى غشاى سلولى و بهبود انتقال عصبى نقش مهمی دارد. و به جذب چربى كمك كرده و التهاب مزمن را كاهش مى دهد. و فيبر زياد آن باعث تنظيم هضم مواد غذايى مى شود. كسانيكه با وزن و اشتها خود مشكل دارند، مى توانند با اضافه كردن نخودچى به رژيم غذايى خود وزن و اشتها خود را كنترل كنند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید