خواص درمانی شکلات

توليد اندروفين

احتمالا برای شما هم اتفاق رخ داده که بعد از انجام برخی از فعالیت‌ها چقدر احساس خوبی پیدا می‌کنید. باید بدانید که این احساس به دلیل آزاد شدن اندورفین از غده هیپوتالاموس در بدن است. اندورفین‌ها به نام مخدر طبیعی بدن و هورمون ضد افسردگی معرفى شده است. مصرف شكلات مى تواند به افزایش اندورفین در مغز كمك كند. و باعث تسکین درد و همچنین احساس شادی و خوشحالی شود. اندروفين ها نقش بسزايى در كمك به جلوگيرى از افسردگى دارد.

كاهش مشكلات باردارى

مطالعات نشان داده اند که مصرف شکلات در حد متوسط در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش دهد. پره اکلامپسی بیماری است که در آن به دلیل فشار خون بالای مادر، جریان خون جنین کاهش یابد. موادی كه در شكلات تلخ (تئو برومين )وجود دارد، قلب را تحريك كرده و به شريان ها كمك مى كند. و زنان باردارى كه شكلات مصرف مى كنند ٤٠درصد احتمال اين عوارض را كاهش مى دهند.

خواص درمانی شکلات

خواص درمانی شکلات

كمک به ديابت

ترکیبات موجود در شكلات به نام فلاونول‌ها به نظر می‌رسد توانایی برخی از سلول‌های پانکراس برای ترشح انسولین را بالا می‌برد. برخی مطالعات دیگر نشان می‌دهد شکلات تیره می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

خواص درمانی شكلات و كمک به سرفه

یکی از مواد تشکیل دهنده در کاکائو می تواند علائم سرفه های مزمن و حاد را درمان کند. خوردن یک تکه شکلات تلخ در روز که دارای سطح بالایی از این ماده است، می تواند برای افرادی که دارای سرفه های مزمن هستند، موثر باشد.

كمک به كاهش اشتها

براساس تحقيقات انجام شده يكى از سالم ترين خوراكى ها، يك تكه شكلات تلخ است. چرا كه به عملكرد سريع كمك مى كند. و نياز بدن به تنقلات قندى و شيرينی را كاهش مى دهد .

خواص درمانی شکلات تلخ

خواص درمانی شکلات تلخ

كمک به افزايش گردش خون

کاکائو حاوی فلاونوئیدهاست. این ترکیبات که منشاء گیاهی دارند، حاوی آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان ها تاثیر عمده‌ای در کاهش فشارخون و تسهیل گردش خون دارند. و مثل آسپرين عمل مى كند. و از لخته شدن خون جلوگيرى مى كند .

خواص درمانی شكلات و تاثیر در ديد و بينايى بهتر

وجود فلانول ها در شكلات تلخ به تقويت بينايى كمک مى كند. در تحقيقاتى درباره تاثير شكلات تلخ بر روى افراد انجام شد، تاثيرى در ديد بهتر افراد داشت. دلیل آن هم تاثیر شکلات تلخ بر بینایی به صورت سریع بود.

كاهش خستگى با مصرف شکلات

كسانيكه از سندروم خستگى رنج مى برند، با مصرف شكلات مى توانند آن را كاهش دهند. خوردن شکلات سبب می‌شود تا هورمون شادی و آرامش در افراد ترشح شود. و مصرف شكلات جهت جلوگیری از افسردگی و برای رفع خستگی روزانه موثر است .

کاهش شاخص جرم و توده بدن

براى كاهش شاخص بدن (BMI) افراد مى توانند با رژيم غذايى درست و مصرف شكلات در طول هفته (BMI) را كاهش دهند. که یکی دیگر از خواص شکلات می باشد.

ميزان كاهش ابتلا به سرطان

ماده پلی فنول موجود در کاکائو نقش مهمی در پیشگیری از تشکیل تومورهای سرطانی به ویژه سرطان معده را دارد. مصرف روزانه کاکائو ابتلای افراد به تومورهای سرطانی را کاهش می‌دهد. و شكلات تلخ خاصيت ضد التهابى و آنتى اكسيدانى دارد. و آنتی‌اکسیدانی قوی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان دارد.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید