رفع نفخ حبوبات

 

نفخ يكى از مشكلات رايج دستگاه گوارش است كه بيشتر از مصرف حبوبات ايجاد مى شود اما روشهايى وجود دارد كه بدون نفخ شكم مى توانيد حبوبات مصرف كنيد.

چگونه بعد از مصرف حبوبات نفخ شكم را از بين ببريم

بيشتر افراد از نفخ وگاز معده رنج مى برند و بيشتر افراد بزرگسال از آروغ زدن و يا از نفخ شكم ناراضى هستند اما بايد بدانيد در صورت نفخ يا گاز مشكلى در هضم غذا وجود دارد و براى تنظيم گاز و نفخ بايد به رژيم غذايى توجه داشت.

رفع نفخ بعد از مصرف حبوبات

سه راه براى بيرون كردن گاز معده و نفخ شكم و آروغ زدن و گاز وجود دارد هوايى كه وارد شده به بدن با آروغ زدن خارج مى شود و نفخ هوايى است که در روده يا روده كوچک گير مى افتند رخ مى دهد. هوا از روده به طور كلى به عنوان گاز انتقال مى شود و يک فرد معمولى روزانه ١٢تا ٢٥ بار گاز خارج مى كند.

گاز معده از اكسيژن ،نيتروژن ،كربن دى اكسيد ،هيدروژن و متان بوجود مى آيد و تركيب آن به نوع گاز روده بستگى دارد گاز از عوامل مختلفى بوجود مى آيد كه رواج ترين آن عادت هاى غذايى و تخمير باكتريايى غذاهاى خاص هستند.

سالاد حبوبات

سالاد حبوبات

روش هاى از بين بردن نفخ حبوبات بعد از مصرف

تخمير باكتريايى

روده ها پر از باكترى ها و قارچ ها مى باشد روده كوچک به دليل كربوهيدرات مختلفى كه تجزيه مى كند نمى تواند غذاها را هضم كند و اين باكترى ها از باكترى هاى هضم نشده استفاده مى كنند و منجر به توليد گاز و متان مى شود و به صورت گاز خارج مى شود .

لاكتوز يكى از رايج ترين منبع كربوهيدرات است كه بر روى افراد تاثير مى گذارد كه به لاكتوز حساس هستند به اين معنى كه آنزيم براى هضم كربوهيدرات لازم نيست. به طور معمول لاكتوز در محصولات لبنى وجود دارد و لوبياها شايع ترين و دومين كربوهيدرات در توليد گاز هستند كربوهيدرات هضم نشده در لوبيا باعث گاز در معده مى شوند.

نخود تازه

نخود تازه

رفتارها، انتخاب هاى غذايى و فعاليت

رفتارها و عادت هاى غذايى مانند جويدن آدامس ،قورت دادن غذاها ،نوشيدن با نى باعث مى شود هوا وارد معده شود. غذاهايى مانند كاهو ،كلم و نان كه به خوبى جويده نمى شود هوارا براحتى وارد مى كند.

هوا شامل اكسيژن ،نيتروژن و دى اكسيد كربن است افراد در مقدار توليد گاز متفاوت مى باشند.

رفتارهايى كه موجب نفخ مى شود

حرف زدن هنگام خوردن

خوردن زمانى كه ناراحتيد

سيگار كشيدن

پرخورى

كشيدن آه عميق

جويدن آدامس

نوشيدن آب چشمه

لباس هاى تنگ و چسبان

استفاده مدارم از داروها براى سرماخوردگى

غذاهايى كه موجب نفخ مى شود

نوشيدنى هاى اسيدى

غذاهاى تند و سرخ كرده

مصرف حبوبات

آب سيب يا آلو

مصرف ميوه هاى خشک

در غذاهاى كم كربوهيدرات و يا بدون شكر كه شامل سوربيتول يا مانيتول هستند نفخ احساسى ايجاد مى شود كه شكم بزرگتر مى شود اما بصورت فيزيكى بزرگ نمى شود تورم ايجاد شده از گاز معده موجب نفخ و باد كردن شكم مى شود.

روش هايى براى كاهش نفخ شكم

غذاها و خوراكى ها را به آرامى بخوريد

غذاها را بجويد

نوشيدن نوشيدنى هاى سرد يا گرم بپرهيزيد

فعاليت فيزيكى روزانه

هنگام خوردن صاف بنشينيد

بعد از خوردن قدم بزنيد

بهتر است بدانيد غذاهايى كه موجب ايجاد گاز مى شود را از رژيم غذايى خود حذف نكنيد. رژيم غذايى با فيبر بالا براى نظم و سلامت روده بسيار موثر است و با افزودن مواد غذايى با فيبر بالا در مقادير كم شروع كنيد.

دقت كنيد كه ميزان جذب مايع و ميزان فعاليت كافى است چون به انتقال مواد غذايى ازطريق دستگاه گوارش كمک مى كند.

لوبیا قرمز

لوبیا قرمز

چه زمانى نگران نفخ باشيد

در زمان نفخ و گاز معده توجه پزشک نياز نيست. كافيت رفتارهاى غذايى را رعايت كنيد و با اين كار به درمان آن كمک كنيد اگر علائم خاصى مثل كاهش وزن ،اسهال ،استفراغ و يا سوزش معده بهمراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه كنيد.

روش های طبيعى براى رفع نفخ حبوبات

درمان هاى طبيعى عبارتند از:

مصرف چاى نعناع

مصرف رازيانه

مصرف زيره سياه

مصرف بابونه

مصرف زردچوبه

داروهاى ضدنفخ

سيميتيكون

آنزين لاكتوز

زغال چوب فعال

چگونه بعد از خوردن خبوبات دچار نفخ نشويم

حيوبات داراى خواص زيادى هستند و پروتيين و آهن موجود در حبوبات خواص گوشت را دارا است ولى در حبوبات چربى و كلسترول ديده نمى شود ولى در مصرف آن بايد دقت كنيد.

حبوبات به علت ايجاد نفخ بايد از قبل خيسانده شود و بارها آب آن عوض شود. قبل از طبخ حبوبات را روى دستمال نخى ريخته و كمى مالش دهيد تا پوستشان جدا شود اين كار باعث كاهش نفخ مى شود همچنین حبوبات را با ادويه هاى مثل زنجبيل و دارچين و نعناع مصرف كنيد . مصرف آن براى خانم هاى باردار توصيه نمى شود حبوبات داراى فيبر مى باشد و به درمان يبوست كمک مى كند و قند خون و فشار خون را كنترل مى كند.

از مصرف هم زمان حبوبات با خوراكى هاى نفاخ خوددارى كنيد و بعد از ٢الى ٣ساعت پيش از خوردن حبوبات ميوه نخوريد. مى توانيد از حبوبات در سالاد ها و سوپ ها استفاده كنيد هنگام طبخ حبوبات مى توانيد هويج ،پياز،كرفس و رزمارى اضافه كنيد.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید