آشنايى با خواص سبوس گندم

 

گندم اصلی ترین و مهمترین غذای گياهى محسوب مى شود. ارزش تغذیه‌ای و فواید درمانی بسیار دارد همچنین مصرف سبوس كندم موجب كاهش وزن مى شود و در بهبود عملكرد دستگاه گوارشى كمک مى كند.

پوسته ى دانه هايى چون گندم، برنج و جو را سبوس مى نامند و آردى كه از اين پوسته ها حاصل مى شود آرد سبوس دار نام دارد . در ايران و بسيارى نقاط دنيا آرد سفيد طرفداران زيادى دارد و در پخت و تهيه نان ،شيرينى و …استفاده مى شود.

استفاده از گندم سبوس دار به طور روزانه از بیماری‌های پوکی استخوان، یبوست، کم خونی، چاقی، چربی خون، سرطان روده، بیماری‌های قلبی و عروقی، سوء هاضمه، ضعف اعصاب، ضعف جنسی و عمومی جلوگيرى مى كند.

سبوس گندم براى درمان يبوست

استفاده از گندم سبوس دار در غذای روزانه به پیشگیری و درمان یبوست کمک می كند همچنین سبوس باعث حركت مدفوع در روده ها مى شود و تحركات موجى رودها را تقويت كرده و ملين و در رفع يبوست موثر است.

خوشه گندم

                     خوشه گندم

تاثير مصرف سبوس گندم در لاغرى

سبوس گندم حاوى فيبر است كه مى توانيد در ميان وعده ها استفاده شود . سبوس گندم در لاغرى موثر است و باعث مى شود شما احساس سيرى كنيد زیرا  مواد غذايى فيبردار در كاهش وزن موثر است.

ويتامين Eموجود در سبوس گندم از ريزش مو و سفيد شدن مو ى سر جلوگيرى مى كنند علاوه بر این به شادابى و طراوت پوست كمک مى كند. ويتامين هاى موجود در سبوس برای سلامتى پوست مفيد میباشند.

‎گندم سبوس سرشار از منگنز، فیبر غذایی، تریپتوفان، منیزیم، نشاسته ، سلولز ، ويتامين B و كلسيم است.
به زنان باردار و شيرده توصيه مى شود . مصرف آن در نوجوانان وكودكان باعث افزايش قدشان مى شود.

فيبر موجود در سبوس گندم هضم مواد نشاسته اى را با سرعت كمتر انجام مى دهد و باعث مى شود قند كمتری وارد خون شود و از بالا رفتن يكباره قند خون پيشگيرى مى كند.

ضد خستگى و استرس

طبق تحقيقات انجام شده مصرف غلات با فيبر بالا موجب كاهش خستگى مى شود . در اين تحقيقات كسانيكه فيبر بيشترى دريافت كردند استرس كمترى داشتند و در كاهش خستگى و اختلالات شناخته شدند.

روش مصرف پودر سبوس گندم

پودر سبوس گندم روزانه برای هر نفر یک تا دو قاشق غذاخوری در داخل انواع غذاها مانند انواع سوپ‌ها و آش، سالاد، ماست و انواع خورش‌ها، کتلت، کوکو سبزی و سیب‌زمینی،‌ انواع خوراک‌ها ریخته شود .

همچنین یک قاشق مرباخوری داخل یک لیوان شیر و یا انواع آبمیوه‌ها توصيه مى شود.

دانه گندم

                        دانه گندم

مضرات مصرف سبوس گندم

مصرف سبوس  به تنهایی توصیه نمی شود ولی می توان در روز به مقدار یک قاشق مرباخوری به افرادی که از یبوست رنج مى برند. مثل خانم های باردار یا شیرده سبوس جداگانه استفاده كنند.

اگر در مصرف سبوس زیاده روی شود، باعث ایجاد اسهال، انسداد روده و التهاب دیورتیکول روده می شود .

متخصصان توصيه مى كنند که هنگام مصرف سبوس، از نوشیدن مایعات به ویژه آب، آب میوه ها و نیز مصرف روغن زیتون غافل نشوید این مواد اثر بخشی سبوس در حفظ سلامتی بدن كمک مى كند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید