مقایسه پروتئین گوشت با سويا

پروتئین‌های سویا و گوشت هر دو از کیفیت بالا و کاملی برخوردار هستند. چون شامل تمام اسید آمینه‌های ضروری هستند. با این حال بعضی از مواد مغذی را سویا ندارد. و بعضی دیگر را گوشت ندارد.

سويا

سویا یکی از انواع حبوبات است كه به شكل لوبيا است. دانه سویا بدلیل کاربردهای بسیار آن و خاصیت خوراکی‌اش بسیار معروف می‌باشد. كه حاوى مقادیر زیادی اسید فیتیک، آلفا لینولیک اسید و ایزوفلاون می‌باشد.

پروتئين سويا

سويا داراى مقادير زيادى پروتئين است. كه بعد از طبخ دادن چيزى حدود ٥٠تا٦٠درصد پروتئين دارد. سویا حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان‌ها است.

مقایسه پروتئین گوشت با سويا

مقایسه پروتئین گوشت با سويا

مقایسه پروتئين گوشت با سویا

سويا در هنگام طبخ دادن به دليل جذب آب زياد غلطت پروتئين آن حدود ١٥تا٢٩درصد كاهش مى يابد. با اين وجود داراى پروتئين بالايى است. و پروتئين آن نسبت به گوشت قابل توجه است. و بايد توجه داشت كه ميزان كيفيت و مرغوبيت پروتئين تا چه حد نياز فرد را تامين مى كند.

پروتئین سویا به عنوان پروتئین گیاهی و حاوی اسيد آمينو ضروری است. بعضى اسيد آمينه ها به صورت طبيعى در بدن تشكيل مى شود. كه اسید آمينه هاى غيرضرورى نام دارند. ولى در برخى مواقع بدن آنزيم هاى لازم را براى ساخت آن دسته از اسيد آمينه ها را نداشته. که به آن ها اسيد آمينه ضرورى گویند. و مصرف آن بسيار ضرورى مى باشد. اگر بدن كمبود اسيد آمينه داشته باشد، عوارضى نشان مى دهد. و در پروتئين هاى حيوانى اسيد آمينه ها كامل هستند و كمبودى ندارند.

مصرف سويا به جاى گوشت منجر به كمبود آهن می شود؟

ميزان آهن گوشت زياد بالا نيست. و در حد يك يا یك و هفت دهم يا يك و هشت دهم ميلى گرم است. ولى در سوياى خام حدود ١٣تا١٤ميلى گرم آهن موجود است. و در هنگام طبخ سويا آهن كاسته مى شود. ولى با اين همه آهن سويا بيشتر از گوشت است.

جذب آهن سويا به بدن

در مقايسه با گوشت با اينكه آهن كمترى دارد، ولى قدرت جذب آن بسيار بالا است. ولى آهن سويا جذب پايينى دارد. كه عواملى چون فيبر بالا در سويا باعث جذب پايين آهن مى شود. با اين وجود جذب پايين آهن سويا نمره منفى براى آن محسوب نمى شود و آهن بدن را تامين مى كند .

جايگزين گوشت با سویا

افراد مى توانند سويا را به جاى گوشت بصورت معمول جايگزين كنند. و هيج مشكلى ندارد. و اگر با ذائقه آن ها سازگار نباشد، مى توانند با گوشت مخلوط كرده و استفاده كنند. و پروتئين سويا به نسبت گوشت بسيار مقرون بصرفه است. و با يك فرهنگ سازى درست مى تواند جايگزينى خوبى باشد.

برای نگهداری بهتر از محصولات حبوبات خود می توانید از قفسه های خشکبار آکاربو استفاده کنید.

قفسه خشکبار

قفسه خشکبار

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید