آجيل شب يلدا (قسمت اول)

فلسفه شب یلدا در ایران

يكى از رسم و رسومات قديمى كه در كشورمان ايران بسيار مرسوم است، جشن شب يلدا است. اين جشن در ايران از چندين هزار سال پيش برگزار مى شود.
شب يلدا آخرين شب پاييز و بلندترين شب سال است. يلدا به معنى تولد و ولادت است. كه در اين شب به رسم قديم خانواده ها دورهم جمع مى شوند. و تا نيمه هاى شب كنار هم اين شب را جشن مى گيرند. امروزه نيز همچون گذشته اين جشن هر سال در روز آخر آذر ماه خانواده ها با گرد هم آمدن، برپا می کنند.

شب یلدا

شب یلدا

صحبت كردن بزرگترها و قصه گويى و همچنين گرفتن فال از كتاب حافظ در این شب بسيار مرسوم مى باشد. در قديم در شب يلدا همه ميوه ها، خوراكى ها و خكشبار كنار هم و بر روی کرسی چیده می شد. و كنار هم تا سپيده دم به خاطره گويى و شعر و ترانه می پرداختند. و از خوردن تنقلات لذت مى بردند. در اين شب هندوانه و انار و شيرينى و ميوه و همچنين آجيل خورده می شود. که نشانه بركت و رزق و روزى فراوان تندرستى و شادكامى است.

آجيل شب يلدا

يكى از خوراكى هاى خوشمزه كه جاى پاى خوبى در انواع مراسم و جشن های ايرانيان باز كرده ، آجيل است. كه از تركيب انواع خكشبار تشكيل مى شود. و بسته به ذائقه و سليقه هركسى شور یا شیرین می باشد. امروزه تنوع و نوع آجيل و انتخاب آن باهم متفاوت است.

خشکبار و آجیل شب یلدا

خشکبار و آجیل شب یلدا

در سنت كشور ما هرجشن و مراسم، آيين و سنت مخصوصى دارد. كه يكى از اين سنت ها كه در حال حاضر هم در ميان ايرانيان بر پا است، سنت شب يلداست. كه آجيل مخصوص به خود را دارد. اكثر ايرانيان وجود آجيل در شب يلدا را يك نماد خاص مخصوص اين شب مى دانند.

گرچه همه اينها بهانه ايست كه دوستان و اقوام دور هم باشند. ولى آجيل شب يلدا جايگاه خاصى در اين شب دارد. در گذشته اين آجيل از تركيب:كشمش و بادام و پسته و گردو و فندق و انجير و توت و خرما و برگه زردآلو و برگه هلو بود. اما امروزه باسلوق و نقل نیز گاها به آن اضافه می کنند.

امروزه آجيل به سه بخش تقسيم شده، آجيل شور ،آجيل شيرين و آجيل چهار مغز كه در فرهنگ كشورمان جاى گرفته اند.

در بيشتر نقاط كشورمان ميوه هاى خشك را جايگزين آجيل شب يلدا كرده اند. و كشمش و انجير نيز در آجيل شب يلدا به چشم مى خورد. مهمترين ويژگى آجيل شب يلدا تركيب شدن انواع مغزهاى خام و ميوه هاى خشك است. كه ارزش غذايى بالايى دارند .

آجیل شب یلدا

آجیل شب یلدا

آجيل يكى از بخش هاى تشكيل دهنده ى سفره يلدا است. كه بسيار خوشمزه و وسوسه انگيز مى باشد. و خوردن آن در شب هاى زمستان بسيار مفيد و داراى طبع گرم مى باشد.

خواص آجيل شب يلدا

آجيل به دليل داشتن فيبر بالا ، در درمان يبوست و سرطان هاى روده و معده بسيار مفيد است. داراى ويتامين هاى گروه BوE،روى ،كلسيم،فسفر،پتاسيم و ويتامين Aو پروتئين مى باشد. كه اين ویتامین ها باعث بهبود استخوان ها مى شوند. و نيز به درمان افسردگى و درمان گرفتگى عضلانى و همچنين بينايى كمك مى كنند.
چربى هاى موجد در آجيل مضر نيستند. اما بايد درمصرف آن دقت داشت چون از كالرى بالايى برخوردار است .

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید