آجيل شب يلدا (قسمت دوم)

شب يلدا درازترين شب سال و جزوه عزيزترين شبهاى خانواده هاى ايرانى ها است. شب يلدا آنچنان در باور ايرانيان جاى دارد كه حتى شاعران نيز درازى شب يلدا را به زلف يار تشبيه كرده اند. اى لعل لبت به دلنوازى مشهور چشم سيه ات به ترك تازى مشهور با زلف تو قصه ايست مشكل مارا همچون شب يلدا به درازى مشهور.

از دير باز ايرانيان اين شب را در كنار هم پاس داشته اند. و اين پاسداشت با خوردنى هايى خوشمزه همراه بوده. از جمله هندوانه ،انار و آجيل که جزوه مهمترين اين خوردنيها هستند. اگر بخواهيم دقيق تر و روشنتر بيان كنيم هيچ چيزى مانند آجيل شب يلدا نمى شود. آجيل خوردن و از هر درى سخن گفتن تا نیمه هاى شب براى پاسداشت شب يلدا در بين خانواده هاى ايرانى همواره رونق داشته است. گردو ،انجير خشک ،كشمش ،پسته ،فندق،خرما و توت خشك جزوه محبوبترين و پر طرفدارترين تنقلات شب يلدا بوده و هستند.

گردو

گردو كه حاوى اسيد فوليك است براى زنان پا به ماه منبع ويتامين است ضمنا گردو سرشار از مس است.

كشمش

كشمش كه از انگور به دست مى آيد، و خشك شده اين ميوه است. کشمش پتاسيم دارد. و برای كسانيكه فشارخون آن ها دچار مشكل است، بسيار خوب است. و به تنظيم فشار خون كمك مى كند. صد گرم كشمش ٣٤گرم گلوكز و ٣٤گرم فروكتوز دارد.

پسته

آهن پسته براى كسانيكه به دليل كمبود گياهخوارى و كسانيكه از منابع حيوانى كمتر استفاده مى كنند، مفید است. و پسته مى تواند جايگزين خوبى براى دريافت آهن باشد. ضمنا پسته بالاترين مقدار كلسيم را نيز دارا مى باشد.

قیمت آجیل شب یلدا

قیمت آجیل شب یلدا

انجير خشک

معمولا انجير را خشك كرده و از آن استفاده مى كنند. با خوردن١٠٠گرم انجير ٥ميلى گرم آهن وارد بدن مى شود. انجير كلسيم فراوانی دارد. و پتاسيمى كه باخوردن انجير دريافت مى شود، قابل ملاحضه است. اشخاصى كه كم خونى دارند، و يا كسانيكه در آنها پوكى استخوان تشخيص داده شده است، يا از فشار خون در عذاب هستند، بهتر است انجير خشك بخورند .

توت خشک

ميوه ها در خود قند دارند، ولى اين نوع میوه خشک، قند فروكتوز دارد. توت سفيدى كه خشك مى شود، حاوى قند فروكتوز است . اين قند براى جذب شدن در سلول هاى بدن به انسولين احتياج ندارند. از اين رو بيماران ديابتى از توت خشك براى خوردن چايى استفاده مى كنند .

برگه زردآلو

بتاكارون موجود در برگه زردآلو داراى خواص آنتى اكسيدانى قوى است. و به ناکارآمدی کردن راديكال هاى آزاد يارى ميرساند. با خوردن١٠٠گرم از برگه زردآلو ٣٨٠ميلى گرم پتاسيم جذب بدن مى شود. پتاسيم موجود در برگه زرد آلو براى مكانيزم بدن مفيد است .

خرما

حاوى كلر ، گوگرد و ويتامين مى باشد. هم مى تواند به عنوان ضدعفونى كننده استفاده شود، و هم به عنوان خوشبو كننده دهان . وجود منيزيم در خرما از سرطان جلوگيرى مى كند. ضمنا برای کسانیکه كمر درد ،كم خونى ، ضعف شنوايى و بينايى دارند ، مفيد است. كسانيكه بيمارى قند دارند، يا چاق هستند، نبايد خرما از حد معمول بيشتر مصرف كنند. خوردن خرما موجب دندان درد زخم دهان و خارش و بيمارى كبد مى شود.

استند خشکبار

در پایان لازم است متذکر شویم که آجیل و خشکبار جز تنقلات گران قیمت می باشند و همچنین نگهداری از آن شرایط خاصی دارد. در روزهای نزدیکی به شب یلدا و عید نوروز ، تقاضا برای خرید آجیل از سوی مردم زیاد می شود. و مغازه های آجیل فروشی در این روزها مقدار زیادی آجیل در مغازه خود می آورند تا بتوانند پاسخگو نیاز مشتریان باشند. بنابراین برای آن ها مهم است تا بتوانند خشکبار را در شرایطی نگهداری کنند که محصولاتشان خراب نشود و دچار خسران و ضرر نشوند.

یکی از روش ها استفاده از تجهیزات فروشگاهی مناسب می باشد. از جمله تجهیزات فروشگاهی قابل استفاده در آجیل فروشی ، استند های مخصوص خشکبار می باشند. قفسه و استند آجیل ساخت آکاربو را می توانید تهیه کنید و در فروشگاهتان استفاده کنید.

استند آجیل شب یلدا

استند آجیل شب یلدا

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید