خواص بی نظیر آجیل برزیلی

 

در اين مطلب مى خواهيم يك آجيل كمتر شناخته شده را معرفى كنيم آجيل برزيلى !

از خواص بى شمار آجيل ها باخبريم و نيازى به گفتن نيست ولى هر آجيلى داراى خواص مختلفى است و از اهداف هفت مغز محسوب مى شود.

تاثيرات مثبت سلنيوم براى بدن بسيار زياد است اما رعايت و واردكردن سلنيوم در برنامه غذايى روزانه كمى كار سختى است .

اگر قصد داريد سلنيوم را در برنامه غذايى خود بگنجانيد آجيل برزيلى را پيشنهاد مى كنيم.

خواص آجیل برزیلی

آجيل برزيلى از نظر دارا بودن سلنيوم یکی از منابع غذايى درجه يک روى كره زمين به سمار مى رود. مصرف روزانه يک يا چند عدد از آجيل برزيلى مقدار انرژی مورد نياز بدن را تامين مى كند . سلنيوم در سطح بدن شما محفوظ مى شود. سلنيوم بر روى فعاليتهاى روزانه ، از خلق‌وخو گرفته تا التهابات تاثير گذار است.

آجيل برزيلى دانه درختى به همين نام بوده و درختى با ارتفاع ٦٠متر در آمازون رشد مى كند يك درخت آنقدر وسيع و بزرگ است كه مى تواند سالانه حدود ٢٥٠پوند آجيل توليد كند.

آجيل برزيلى يكى از اصلى ترين محصولات غير چوبى آمازون محسوب مى شود. آجيل برزيلى طعم و مزه خوشمزه اى دارد و بسيار مغذى است و از روغن آن براى محصولات زيبايى استفاده مى شود.

اين آجيل به صورت خام مصرف مى شود و داراى پروتيين ،فيبر ،سلنيوم ،تيامين ،مس و منيزيم مى باشد. آجيل برزيلى داراى خواص زيادى براى سلامتى بدن مى باشد

آجیل بو داده

                        آجیل بو داده

٥خاصيت شگفت انگير آجيل برزيلى

ضد التهاب

آجيل برزيلى مانند بسيارى از آجيل هاى ديگر حاوى اسيد الاژيک مىباشد كه اسيد الاژيک خاصيت ضدالتهابى دارد و به محافظت اعصاب نيز كمک مى كند.

يكى ديگر از عوامل ضدالتهابى در آجيل برزيلى وجود سلنيوم است كه با التهاب هاى بدن مقابله مى كند و در برابر آسيب هاى راديكال هاى آزاد دفاع مى كتد و به كنترل سطح كلسترول نيز كمک مى كند.

ضد سرطان

سلنيوم به عنوان عنصر اصلى يبولوژيكى خطر مبتلا به سرطان را كاهش مى دهد و از آن جلوگيرى مى كند آجيل برزيلى به دليل سطح بالاى اسيد الاجيک و سلنيوم در ليست غذاهاى است كه با سرطان مقابله مى كند.

يک پژوهش غذايى چينى كه آمار بسيار زيادى در سرطان مرى داشته عدم مصرف سلنيوم بوده. این پژوهش مدت پنج سال انجام شد و نتيجه اين پژوهش كه در مجله موسسه ملى سرطان منتشر شد نشان داد رابطه معكوس بسيار مهمى از ميزان سلنيوم با بروز سرطان مرى است.

بهبود خلق و خو

همانطور كه در بالا اشاره كرديم اولين منبع غذايى حاوى سلنيوم در كره زمين آجيل برزيلى شناخته شده است و از نظر علمى ثابت شده است كه سلنيوم به بهبود خلق و خوى و افسردگى كمک مى كند. سروتونين نقش مهمى در كنترل و تنظيم خلق و خو دارد و تاثيرات مثبتى در اشتها و خواب ايجاد مى كند. پژوهش گران دانشگاه بارسلونل در يافتند كه آجيل برزيلى متابوليت هاى سروتونين بالاترى دارند و در درمان افسردگى كمک مى كند.

كمك به سلامت قلب

ميزان كمى از آجيل برزيلى مى تواند به ارتقاء سلامت قلب كمک كند .

وجود چربى هاى غير اشباع ،فيبرهاى محلول ،آنتى اكسيدان ها در آجيل ها به فشار خون سالم و سلامت قلب كمک مى كند.

آجيل برزيلى داراى چربى زيادى است ولى چربى هاى غير اشباع سطح كلسترول خوب را مى توانند افزايش دهند و كلسترول خوب از شما در حمله قلبى و سكته مغزى محافظت مى كند و خطر بيمارى هاى قلبى را كاهش مى دهد.

آجیل چهار مغز

آجیل چهار مغز

ارزش غذايى آجيل برزيلى

ارزش غذایی آجیل برزیلی بر روی سلامت بدن کاملاً تاثير گذار است مصرف یک اونس (شش عدد) از آجیل برزیلی خشک‌ شده تقریباً حاوی مواد مغذی زیر می‌باشد.

۱۸۵ کالری
۵ گرم کربوهیدرات
۴ گرم پروتئین
۸ گرم چربی
۱ گرم فیبر
۵۴۲ میکروگرم سلنیوم
۱۰۶ میلی‌گرم منیزیم
۵ میلی‌گرم مس
۲۰۵ میلی‌گرم فسفر
۳ میلی‌گرم منگنز
۲ میلی‌گرم تیامین
۶ میلی‌گرم ویتامین E
۱ میلی‌گرم روی
۲ میلی‌گرم کلسیم
۱۸۶ میلی‌گرم پتاسیم
۷ میلی‌گرم آهن

خوردن روزانه يک تا چند عدد آجيل برزيلى به عنوان ميان وعده توصيه مى شود.

استفاده از آجيل برزيلى

آجيل برزيلى را بهتر است بصورت خام مصرف كنيد و همچنين مى توان بطور بوداده نيز مصرف كرد.

شير آجيل برزيلى بسيار مغذى و خوشمزه است كه مى توانيد جايگزين شيرهاى ديگر كنيد به دليل سلنيوم موجود بايد در مقدار كم استفاده شود.

آجيل برزيلى را مى توانيد با پوست يا بدون پوست خريدارى كنيد كه به رنگ قهوه اى است و سنگين است اجيل هايى كه ظاهر تميزى ندارند خريدارى نكنيد آجيل برزيلى سريع خراب مى شود اندازه مصرف تهيه كنيد و در جاى خشک و خنک نگهدارى كنيد.

آجیل برزیلی

                      آجیل برزیلی

اثرات جانبى آجيل برزيلى

اين آجيل را بيش از حد مصرف نكنيد چون دچار مسمويت مى شويد مصرف بيش از حد سلنيوم باعث اسهال، طعم فلز در دهان، حالت تهوع، شکنندگی ناخن‌ها، ریزش مو، سرفه و غیره مى شود.

مقدار بالای چربی‌های غیراشباع در آجیل برزیلی می‌تواند به فاسدشدن آجیل منجر می شود. مهم است که آجیل برزیلی فاسد مصرف نشود برای جلوگیری از فاسدشدن آجیل برزیلی مقدار كنى از آن خريدارى كنيد و یا آن را در یخچال نگهداری کنید.

افرای که به خوردن آجیل آلرژی دارند در مصرف آجیل برزیلی دقت كنند خوردن آجیل برزیلی ممکن است سبب واکنش‌های آلرژیک نامطلوبی مانند استفراغ و تورم شود

قفسه مخصوص آجیل و خشکبار

آجیل و خشکبار فروشی هایی که در فروشگاه خود آجیل برزیلی میفروشند میتوانن از قفسه های مخصوص آجیل و خشکبار آکاربو استفاده کنند. این قفسه ها علاوه بر زیبایی بسیار کاربردی میباشند.

قفسه خشکبار

                        آجیل برزیلی

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید