فواید و خواص باميه برای سلامت بدن

بامیه گیاه سبز رنگى است که ارزش غذایی بالایی دارد. باميه حاوى اسيد فوليك ،ويتامين هاى AوCاست. و منبع خوبى از ويتامين هاى گروه B،منيزيم ،پتاسيم و فيبر غذايى مى باشد .

ارزش غذايى در نصف ليوان باميه پخته

۲۵کالری دارد،پس کم کالری است.

۲ گرم فیبر دارد. منبع خوبی از فیبر است.

۴۶۰ واحد ویتامینA دارد. منبع خوبی از ویتامینA است .

۱۳۰ میلی گرم داراى ویتامینC دارد.

۵۰ میلی گرم کلسیم دارد. منبع کلسیم و مانع پوكى استخوان است .

خواص باميه پخته

خواص باميه پخته

فواید مواد مغذى موجود در باميه بر سلامتى بدن

باميه داراى فيبر است. كه به حفظ قند خون كمك مى كند. و سرعت جذب قند را كاهش مى دهد. و براى افردا ديابتى مفيد است.

باميه حاوى موسيلاژ است كه به كلسترول غذا وصل شده و جذب آنرا كاهش مى دهد. و باعث دفع سموم بدن مى شود. باميه به كاهش كلسترول خون كمك مى کند.

فيبر موجود در باميه به جذب آب كافى بدن كمك مى كند. و از يبوست جلوگيرى مى كند. و خطر ابتلا به بيماريهاى بواسير و ديورتيكوليت را كم مى كند.
براى رفع يبوست سبوس گندم توصيه مى شود. ولى سبوس گندم ديواره روده را تحريك مى كند. و وجود موسيلاژ در باميه روده را نرم كرده و به دفع مدفوع كمك مى كند .

وجود اسيد فوليك باعث كم شدن هموسيستئين خون مى شود. كه باعث مسدود شدن رگهاى خونى مى شود. و ويتامين Cموجود حاوى آنتى اكسيدان مى باشد. و به دليل دارا بودن مواد مغذى و فيبرهاى محلول و املاح از بيماريهاى قلبى پيشگيرى می كند .

برای حفظ ويتامين ها و ارزش غذايى باميه و آنزيمهاى هضمى آن بايد در پختش دقت كنيد. كم و در حرارت ملايم بپزيد. و براى سرخ كردن از روغن هاى گياهى استفاده كنيد .

خواص درمانی باميه

خواص درمانی باميه

خواص درمانی بامیه

ديورتيكوليت : التهاب ديورتيكول ها كه كيسه هاى گرد در ديواره محاط روده بزرگ است. در اثر جمع شدن باكترى ها و ساير محرك هاى داخل كيسه ها ايجاد مى شود. كه موجب مى شود درد ،نفخ ،تهوع ،يبوست ،اسهال و تب بوجود آيد .

سلامت قلب : از بین بردن کلسترول و بهبود عملکرد مویرگ ها قلب از بیماری های قلبی جلوگيرى مى كند. مصرف بامیه فواید زیادی را برای سلامتی قلب دارد. پتاسیم موجود در بامیه برای تثبيت عملکرد قلب ضروری است. و ماهیچه های آن را تقويت مى كند .

درمان عفونت ريه : بامیه حاوى فیتوشیمی است. که همان آنتى اكسيدان ها هستند. این مواد موجود در بامیه می توانند به پيشگيرى از التهاب ریه کمک کنند.

درمان آسم : وجود ویتامین Cقوى موجود در بامیه براى درمان آسم موثر است. ویتامین Cمی تواند با مبارزه با التهاب، علائم حملات آسمی را کاهش دهد. مصرف بامیه و قرار دادن در رژیم غذایی برای افراد مبتلا به آسم توصیه می شود.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید