بهترين روش تشخيص برنج مرغوب ايرانى با کیفیت

امروزه باتوجه به اينكه بسيارى از شركت ها و كارخانجات، برنج ايرانى را با برنج خارجى و تايلندى تركيب مى كنند، شناسايى اصل بودن و صددرصد بودن برنج ايرانى دشوار است. با اينكه نرخ برنج هاى خارجى ارزان تر و مناسبتر است. و اكثر مردم برنج هندى و پاكستانى مى خرند، اما برنج ايرانى از كيفيت بهتری برخوردار است. به همين علت در اين متن مى خواهيم راه هايى براى تشخيص برنج ايرانى معرفى كنيم .

روش های تشخیص برنج ایرانی مرغوب

پيش از هرچیزی به يك دست بودن و يکنواخت بودن برنج بسيار توجه داشته باشيد. برنج ها به دليل آب و هواى مناطق مختلف براى رشد، انواع مختلفى دارند. به همين دليل يكنواخت بودن برنج ايرانى امرى بسيار مهم است.

براى دانستن برنج يكدست كافيست يك مشت برنج را در كف دست خود نگه داريد و به اندازه، رنگ و كيفيت آن توجه كنيد. اگر دانه های برنج در اين ويژگى ها با هم تفاوت داشتند، بدانيد كه اين برنج يكدست نيست.

تشخیص برنج مرغوب ایرانی

تشخیص برنج مرغوب ایرانی

برنج با كيفيت و مرغوب برنجى است كه روى دانه هاى آن هيچ گونه ترك و خطى نداشته باشد. برنج هاى بى كيفيت پس از خروج از كارخانه در اثر برخورد با باد و هواى خنك، ترك بر مى دارند. اين نوع برنج به آسانى خرد و شكسته مى شود.

يكى ديگر از ويژگى هايى كه موقع خريد برنج بايد به آن توجه كرد مرطوب بودن يا خشك بودن آن است. هرچه دانه هاى برنج خشك باشند، برنج از كيفيت بالايى بر خوردار است. هرچه مرطوبيت بيشترى داشته باشد، پختن آن دشوار تر و كيفيت آن پايين تر مى باشد.

براى تشخيص برنج خشك يا برنج مرطوب مى توانيد با پخت تشخيص دهيد. چون برنجى كه به خوبى خشك شده است به خوبى دانه بلند مى شود.

تشخیص برنج مرغوب ایرانی با کیفیت از روی رنگ و عطر دانه ها

برنج هايى كه شيشه اى هستند از كيفيت مناسبى برخوردار نيستند. زيرا پروئتين برنج در فضاهاى خالى درون دانه برنج جمع شده و دانه كدر مانند مى كند. همچنين دانه هاى بسيار كدر و تيره نيز مناسب نيستند. بهترين نوع برنج ،برنج نيمه شفاف است كه اصطلاحا به آن نيمه بلورى مى گويند.

برنج هاى خارجى بدون عطر و بو هستند. و تشخيصشان خيلى راحتر است چون از ظاهر و شفاف بودن آن مشخص است. ولى برنج ايرانى عطر و بوى خاص خود را دارند. و اين ويژگى بارز برنج ايرانى را منحصر به فرد مى كند .

انواع مختلف برنج مرغوب ايرانى

محبوبترين نوع برنج هاى ايرانى، برنج هاى شاليزار هاى شمال مى باشد. كه بهترين آن ها برنج استان هاى گيلان و گلستان و مازندران است. استان گيلان دو نوع برنج گرم و سرد دارد. برنج هاىی كه از نوع گرم هستند، از كيفيت بالاترى بر خوردارند. اما برنج هاى نوع سرد نسبت به اين نوع، كيفيت كمترى دارند.

برنج مرغوب ایرانی

برنج مرغوب ایرانی

پس از تشخيص و خريد برنج ايرانى نكته ای كه به آن بايد توجه داشت، نحوه ى نگهدارى از برنج هاست. براى پيشگيرى از كپك زدن و جمع شدن حشرات در داخل برنج ها بايد از نمك و سير استفاده كنيد. و اگر برنج دچار هجوم حشرات شد، برنج را در هواى آزاد قرار داده ،و از قرار دادن جلوى نور آفتاب بپرهيزيد.

اگر در مغازه خود برنج جز محصولاتی است که به مشتریان می فروشید، بهتر است برای نگهداری راحت تر و بهداشتی برنج ، و عرضه راحت به مشتریان ، می توانید از قفسه های آکاربو استفاده کنید.

پست های توصیه شده
نمایش 2 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید