خواص پسته رفسنجان

يكى از بهترين و با كيفيت ترين سوغاتى هاى شهر رفسنجان پسته است. كه تاجران زيادى پسته رفسنجان را به صورت عمده خريدارى مى كنند. امروزه به دليل پيشرفت علم و تكنولورژى و با راه اندازى سايت هاى اينترنتى، قيمت روز پسته در نمايش عموم قرار داده مى شود. خريد و فروش از طريق اينترنتى بدون دلال و با كيفيت و بسته بندى عالى در مدت زمان کوتاه در اختيار عموم قرار مى گيرد .

پسته میوه ای مهم و با ارزش است. پسته ها داراى چند گونه مى باشند. پسته ها داراى ٦٠ گونه مى باشند. پسته هاى اهلى كه به pistacia vera اختصاص دارند. در شهرهاى رفسنجان،كرمان و دامغان و غيره پيدا مى شود. و پسته هاى وحشى در كوهستان هاى نيمه خشك در سطح دريا يافت مى شود. در ايران ٤نوع پسته Khyhjuk،Vera،Mutica،Atlantica وجود دارد.

درخت پسته

درخت پسته

مبدا درخت پسته در مناطق مركزى و شرق آسيا واقع است. كه در كشورهاى ايران ،تركمنستان و سوريه رشد مى كند. احتمالا درخت پسته از زمان هاى قديم در مناطق متعددى كشت مى شد، كه می توان گفت درخت پسته از يه هزار سال قبل در ايران وجود داشته است .

انواع پسته رفسنجان

معروفترين پسته هاى رفسنجان شامل:اوحدى ،اكبرى ممتاز،كله قوچى ،بادامى زرند هستند. كه اين پسته ها به دو دسته تقسيم مى شوند: فندقى و بادامى.
زمان برداشت محصول پسته ها به سه دسته تقسيم مى شوند .دسته زود رس،دسته متوسط رس و دسته دير رس.

زمان برداشت محصول دسته زودرس يكم تا دهم شهريور مى باشد. دسته متوسط رس يازدهم تا بيستم شهريور. و دير رس بيست و يكن تا سى و يكم شهريور مى باشد .

ويژگى هاى مهم پسته رفسنجان

پسته ها دو نوع هستند. فندقى و بادامى كه با نام هاى اكبرى ،اوحدى و غيره شناخته مى شوند. با كيفيت ترين و مرغوب ترين پسته ،پسته خندان است .

پسته اكبرى

اين نوع پسته رفسنجان داراى ارزش زياد اقتصادى است. اين نوع پسته به شكل بادامى و درشت است. اين نوع پسته جز دسته ديررس مى باشد كه در بيست و يكم شهريور محصول مى دهد. پسته اكبرى داراى مغزى بنفس قهوه اى و پوست كرم تيره می باشد. كه اين نوع پسته طرفداران خاص خود را دارد.

 

پسته اوحدى

اين نوع پسته به شكل فندق است. ارتفاع درخت پسته اوحدى سه مترى است. اين نوع پسته زودرس است و در اوایل شهريور محصول مى دهد. پسته اوحدى بسيار معروف و صادراتى مى باشد. بيشترين درخت پسته در رفنسجان را تشكيل مى دهد و به پسته خندان معروف مى باشد.

پسته اکبری

پسته اکبری

خواص پسته رفسنجان

پسته ارزش غذایی بالايى دارد كه سرشار از ويتامين و فيبر است. و در كاهش فشار خون بالا موثر بوده و عضلات قلب را تقويت مى كند. پسته از افسردگى و استرس جلوگيرى مى كند. باعث كاهش وزن میشود. و سرشار از آهن است. و از كم خونى بدن جلوگيرى مى كند و داراى مقدار زيادى مس است.

چربى پسته

پسته شامل چربى ها مفيد است. كه به رشد مو كمك مى كند. مصرف روزانه پسته از ريزش مو جلوگيرى كرده. پسته حاوى اسيد آمينه مهم و مفيدى است و مغز پسته مقدار زيادى ويتامين دارد.

وضعيت پسته رفسنجان در سال هاى اخير

درسال ١٣٩٦بيش از ٢٠٠هزار تن پسته در ايران توليد شد. كه ١٣٠هزار تن آن به هفتاد و پنج كشور جهان صادر شد. كه مبلغ آن حدود ١ميليادر و هشتصد ميليون بود.

متاسفانه در سال٩٧توليد بسيار كاهش يافت. بطورى كه تنها دو هزار تن پسته رفسنجان برداشت شد. سال٩٧كم محصول ترين سال در توليد پسته با كاهش٩٥٪؜بود.

اگر فروشگاه خشکبار فروشی دارید، پیشنهاد می شود در فروشگاه خود از قفسه خشکبار آکاربو استفاده کنید تا ظاهری شیک و به روز به مغازتان ببخشید.

قفسه خشکبار

قفسه خشکبار

پست های توصیه شده
نمایش 5 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

0
انتقال به واتساپ
1
سلام
برای ارتباط با مشاور آکاربو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید